3. pilier

Rok 2024

Ďalšia možnosť ako si sporiť na starobu je práve tretí pilier. Už názov doplnkové dôchodkové sporenie naznačuje, že ide o nepovinnú možnosť sporenia si na dôchodok. Vstup do tretieho piliera je možný kedykoľvek. Na druhej strane je nutné pripomenúť, že nie je výhodný pre každého. Často sa stretávame s názorom, že je výhodný len pre ľudí, ktorým do neho prispieva ich zamestnávateľ. V krátkosti si môžeme pozrieť výhody a nevýhody 3. piliera:

Doplnkové dôchodkové sporenie - výhody a nevýhody:

Číslo Výhody Nevýhody
1. Príspevky od zamestnávateľa Vysoké poplatky za správu fondu
2. Dedičnosť tretieho piliera Výber prostriedkov až v dôchodkovom veku
3. Možnosť zamestnanca ušetriť na dani až 34,20 € Časté legislatívne politické zmeny
4. Daňové zvýhodnenie pre zamestnávateľa Existujú aj výhodnejšie možnosti sporenia
5. Percentuálne zhodnotenie fondu Inflácia

Atraktivitu zvyšujú príspevky od zamestnávateľa

Pracujete vo firme, ktorá ponúka zamestnaneckú výhodu a to je príspevok zamestnávateľa do tretieho piliera? Práve to je tá najväčšia výhoda doplnkového dôchodkového poistenia. Často sa stane, že Váš zamestnávateľ Vám prispeje na dôchodcovský účet sumou 50 € a vy zaplatíte len 10 €. V takomto prípade nepremýšľajte dlho a založte si 3. pilier. Stojí Vás to málo a o pár rokov zistíte, k akému krásnemu majetku ste prišli.


Zamestnávateľ na 3. pilier neprispieva, mám si ho založiť?

Životné poisťovne Vás presviedčajú, aké dobré je byť zabezpečený na starobu. Je naozaj tretí pilier atraktívny, pokiaľ Váš zamestnávateľ neponúka benefit - príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie? Momentálne sa píše rok 2024 a naše odporúčanie je nevstupovať. Na Slovensku existujú oveľa lepšie formy investovania. Pokiaľ máte vysokú finančnú gramotnosť, nájdete oveľa výhodnejšie formy zveľaďovania Vášho majetku. Ak ste však typ človeka, ktorý minie celý svoj 1500 € plat na zbytočnosti, v tom prípade sa to možno aj oplatí, pretože z doplnkového dôchodkového sporenia môžete naozaj vyberať až keď dosiahnete dôchodkový vek.


Poplatky a inflácia

Ako každý bankový produkt, aj tretí pilier má určité poplatky. Aj keď za posledné roky sa poplatky znižovali, v roku 2024 môžu byť maximálne 1,05% ročne z hodnoty majetku fondu v príspevkovom fonde a 0,6% ročne vo výplatnom dôchodkovom fonde. Navyše na konci zhodnotenia si môžu DDS zobrať ďalších 10% z výnosu. Pre porovnanie má druhý pilier ročný poplatok maximálne 0,30% z hodnoty majetku. V porovnaní s 1,15% alebo 0,60% je to obrovský rozdiel. Ak by mal byť 3. pilier ako-tak výhodný, musí okrem poplatkov zarobiť aj viac ako inflácia, ktorá je približne okolo 6%.